Division & Area Results

/Division & Area Results
Division & Area Results 2017-02-08T10:56:03-05:00

Humorous Speech & Table Topics Contests

Division A
Contest Date Position Humorous Speech Table Topics
Division A
Area 1110/21 First Place Melvin Pemberton  Mark Baker 
Runner Up Andrea Hayes  Marietta Phoenix 
Area 1210/21 First Place Sarah Luppino  Celeste Finlay 
Runner Up Dimitri Zolotov  Sarah Luppino 
Area 1310/17 First Place Raul Tenesaca  Angela Lee 
Runner Up   Deiman Dicson 
Area 1410/25 First Place Luke Butcher  Davin Sessa 
Runner Up Chante Rolle-Bryant  Michael Nicolas 
Area 1510/17 First Place Lesli Nostrom  Anne Marie Discala 
Runner Up    
Area 1610/10 First Place Matthey Hulsey  David Reiner 
Runner Up Laura Havranek  Oakley Jennings-Fast 
Area 1710/10 First Place Dianne Marino  David Bonino 
Runner Up Anne Sarles  Monika Kazmierczak 
 
Division B
Contest Date Position Humorous Speech Table Topics
Division B 11/6 First Place Don Nelson  Jeremy Larsen 
Runner Up Mary Cooney  Fern Rashkover 
Area 2110/17 First Place Nethia Heyward  Dennis R. Sumlin 
Runner Up Dennis R. Sumlin  Ryan Suspanic 
Area 2210/26 First Place Mary Cooney  Adrien Fournier 
Runner Up Adrien Fournier  Cian Hamill 
Area 2310/12 First Place N/A  N/A 
Runner Up    
Area 2410/26 First Place Peter Handler  Peter Handler 
Runner Up    
Area 2510/23 First Place Don Nelson  Fern Rashkover 
Runner Up Jill Erickson  Nicola White 
Area 2610/12 First Place Michael Haropulos  Denise Bolte 
Runner Up Samuel Reilly  Jennifer Vollmer 
Area 2710/26 First Place Chimachi Ira  Jeremy Larsen 
Runner Up Jonathan Yu  Jonathan Yu 
 
Division C
Contest Date Position Humorous Speech Table Topics
Division C 11/8 First Place Michael Milton  Robin Wong 
Runner Up Celeste DeCamps  Stephanie Francis 
Area 3110/12 First Place Ralph St. Juste  Robin Wong 
Runner Up Aya Kikomova  Heather Shapiro 
Area 3210/19 First Place Dina Cohen  Kelli Buford 
Runner Up    
Area 3310/19 First Place Kate Khuc  Arielle Zagury 
Runner Up   Yi Yang 
Area 3410/12 First Place Celeste DeCamps  Jillian Liebman 
Runner Up   Celeste DeCamps 
Area 3510/25 First Place Dhamana Shakespeare-Turner  Dhamana Shakespeare-Turner 
Runner Up John Mani  John Mani 
Area 3610/25 First Place Michael Milton  Stefanie Francis 
Runner Up Lorna Breen  Lawrence Shaw 
 
Division D
Contest Date Position Humorous Speech Table Topics
Division D 11/2 First Place Carol Imani Parker  Marc Williams 
Runner Up John Schuk  Daniel Glick 
Area 4110/25 First Place Winston Alleyne  Joy E. D'Ornellas 
Runner Up   Keshia Cameron 
Area 4210/18 First Place Chris Sparta  Sharon Barnes 
Runner Up   Randolph Thomas 
Area 4310/24 First Place Carole Imani Parker  Marc Williams 
Runner Up Chandra Nandikolla  Kevin J. Thompson 
Area 4410/18 First Place John Schuk  Daniel Glick 
Runner Up Arian Howard  Duke Saunders 
Area 4510/23 First Place Charilaos (Harry) Aneziris  Georgia Jones 
Runner Up   Christy R. Tolbert 
Area 4610/23 First Place Andrew Jyan  Justin Girard 
Runner Up Jeanne Boyarsky  Andrew Jyan 
 
Division E
Contest Date Position Humorous Speech Table Topics
Division E 11/3 First Place Calvin Raynor  Maura Rogers 
Runner Up James Lemieux  Benita Charles 
Area 5110/16 First Place James Lemieux  Christina DelRe 
Runner Up    
Area 5210/16 First Place Wayne Manley  Benita Charles 
Runner Up   Pablo Olay 
Area 5310/16 First Place Calvin Raynor  Janet Guy 
Runner Up    
Area 5410/11 First Place Cathy Cherry  Maura Rogers 
Runner Up David Harrison  Kinshasa Coghill 
Area 5510/11 First Place N/A  Tyrone Morrison 
Runner Up    
Area 5610/11 First Place Abhoy Sircar  Deirdre Harvey 
Runner Up    
 
Division F
Contest Date Position Humorous Speech Table Topics
Division F 11/9 First Place Marc Yoshikawa  Bobby Graziano 
Runner Up Brian Robinson  Robert Goodman 
Area 6110/30 First Place Bruce Petersel  Yolanda Moore 
Runner Up Patrice Fortin  James Richardson 
Area 6210/11 First Place Brian Robinson  John Lin 
Runner Up Stephen Chyau  Josh Valentin 
Area 6310/26 First Place Jennifer Cockrell  Lorraine Campbell 
Runner Up   William Greenbaum 
Area 6410/17 First Place Marc Yoshikawa  Robert Goodman 
Runner Up Jin Park  Karen Carlucci 
Area 6510/11 First Place Julian Hernandez  Jeff Qin 
Runner Up Linda Bialecki   
Area 6610/30 First Place Jeff St John  Charnette Lewis 
Runner Up David Rodeck  Jorge Luis Berrios 
Area 6710/17 First Place Marsha Smith  Bobby Graziano 
Runner Up Phoebe Yaheng Wu  Beatrice Smith 
 
Division G
Contest Date Position Humorous Speech Table Topics
Division G
Area 7110/19 First Place Marc Casiano  Hill Krishnan 
Runner Up Hanieh Bastani  Sylvia Brabham 
Area 7210/19 First Place Brett Scheige  Iryna Watts 
Runner Up Sara Kadowaki  Peter Mastracchio 
Area 7310/26 First Place Khaled Saeed  Kava Katjomuise 
Runner Up   Aubrey Tingle 
Area 7410/26 First Place Leonard Lubarsky  Jerome Burnett 
Runner Up   Khoi Nguyen 
Area 7510/25 First Place Susan Meisner  Jill Burk 
Runner Up   Daisy Lee Sprauve 
Area 7610/24 First Place Raj Rawaswamy  Laura Blanchard 
Runner Up    
Area 7710/26 First Place Vincent Green  Gail Lewis 
Runner Up Fay Hill  Estare Alston 
 
Division H
Contest Date Position Humorous Speech Table Topics
Division H
Area 8110/25 First Place William Louie  Priscilla Rosner 
Runner Up Andre Waldron  Jayson Brown 
Area 8211/1 First Place n/a  Trevor Stone 
Runner Up   Jessica Sinkler 
Area 8310/16 First Place Anthony Scalera  Deborah Globus 
Runner Up Maryann Mank  Jack Keyes 
Area 8411/1 First Place Rosemarie Kluepfel  David Peskin 
Runner Up Shawn Scanlon  Jean Larsen 
Area 8511/1 First Place Richard Rosero  Lee Yuen Lew 
Runner Up Sanjeev Ramaswamy  Harry Aneziris 
Area 8610/24 First Place Jo-Ann Conzone  Sandra Albanese 
Runner Up Zelda Marshall  Anthony Scalera