Division & Area Results

International Speech & Speech Evaluation Contests

Division A
Contest Date Position International Speech Speech Evaluation
Division A 4/24 First Place Bill Baker  Jasmin Pemberton 
Runner Up Roquita Johnson  Kathleen Troy 
Area 113/23 First Place Bill Baker  Jasmin Pemberton 
Runner Up Melvin Pemberton  Kadisha Currie 
Area 123/27 First Place Roquita Johnson  George Jefferson 
Runner Up Nick Fazio   
Area 133/23 First Place Makeda James  Francis Gordon 
Runner Up Marcos Timana  Marcos Timana 
Area 143/27 First Place Davin Sessa  N/A 
Runner Up Peter Sloane  N/A 
Area 153/13 First Place Adrienne Rivers  Adrienne Rivers 
Runner Up Anne Marie DiScala  Namitha Chunchegowda 
Area 163/27 First Place Keith Task  Nick Mannarino 
Runner Up Chris Bando  Keith Task 
Area 173/13 First Place Rafael Quintero  Kathleen Troy 
Runner Up Sharissa Ryan  Elizabeth Phillips Branchcomb 
 
Division B
Contest Date Position International Speech Speech Evaluation
Division B 4/16 First Place Isaak Gelbinovich  Jessica Pearl 
Runner Up Jackie Lai  Sanjay Agrawal 
Area 213/26 First Place Kunal Mahajan  Ari Klickstein 
Runner Up Ryan Suspanic  Steven Guo 
Area 223/25 First Place Isaak Gelbinovich  Mary Cooney 
Runner Up Mary Cooney  Lois Lynn 
Area 233/26 First Place Jackie Lai  Guiliano Mineo 
Runner Up   Jackie Lai 
Area 243/21 First Place Diane Scarponi  Sanjay Agrawal 
Runner Up Peter Handler  Padma Sridhar 
Area 253/25 First Place Jessica Pearl  Jessica Pearl 
Runner Up Fern Rashkover  Gary Dombroff 
Area 263/25 First Place Audrey Smaltz  Martin Cowart 
Runner Up    
Area 273/21 First Place Lisa QU  Rhoundy Jones 
Runner Up    
 
Division C
Contest Date Position International Speech Speech Evaluation
Division C 4/4 First Place Michael Milton  Nina Cuevas 
Runner Up Yi Yang  Frances Fariello 
Area 313/21 First Place Manoj Lalchandani  N/A 
Runner Up N/A  N/A 
Area 323/28 First Place Anthony Delacruz  Reid Capolino 
Runner Up Tony Vear  Igor Zamota 
Area 333/28 First Place Yi Yang  Neha Chopra 
Runner Up Thomas Somers  Frances Fariello 
Area 343/21 First Place Greg Scarola  N/A 
Runner Up N/A  N/A 
Area 353/27 First Place Martin Tagliaferro  Nina Frances Cuevas 
Runner Up Jay Thompson  Roland Totong 
Area 363/18 First Place N/A  N/A 
Runner Up N/A  N/A 
Area 373/18 First Place Michael Milton  Kathleen Carson 
Runner Up Jessica Desouza  Michael Milton 
 
Division D
Contest Date Position International Speech Speech Evaluation
Division D 4/17 First Place Marc Williams  Christina Ament 
Runner Up Mario Lewis  Tamara Hoffman 
Area 413/28 First Place Joy D'Ornellas  Joy D'Ornellas 
Runner Up Michael Matsas  Dan Nahmias 
Area 423/28 First Place Craig Stanland  Tippy Felzen Stein 
Runner Up    
Area 433/28 First Place Marc Williams  Christina Ament 
Runner Up Edwin Basilio  Bill Smith 
Area 443/20 First Place Toni Coleman-Brown  Sandler Francois 
Runner Up Noel Siminerio  Toni Coleman-Brown 
Area 453/21 First Place Marvin Butler  Stacey Ashman 
Runner Up Di Zhao  Daniel Glik 
Area 463/21 First Place Brian Robinson  Tamara Hoffman 
Runner Up Inna Kogan  Genet Lakew 
Area 473/20 First Place Mario Lewis  Jeanne Boyarsky 
Runner Up Ellen Plattman  Ellen Plattman 
 
Division E
Contest Date Position International Speech Speech Evaluation
Division E 4/11 First Place Deirdre Harvey  Prashant Arora 
Runner Up Ingrid Wiggberg  Joy Smith 
Area 513/28 First Place Ingrid Wiggberg  Jocelyn Baginski 
Runner Up Akshay Chougule  King Chow 
Area 523/28 First Place Oswald Lewis  Rebecca Yeh 
Runner Up Medha Patel  Wayne Manley 
Area 533/28 First Place Margaret Lichtenberg  N/A 
Runner Up    
Area 543/15 First Place Helen Gucwa  Prashant Arora 
Runner Up Prashant Arora  Alan Ginder 
Area 553/15 First Place Tyrone Morrison  Tyrone Morrison 
Runner Up    
Area 563/18 First Place Deirdre Harvey  Joy Smith 
Runner Up Rishi Sadarangani  Michael Szpilzinger 
 
Division F
Contest Date Position International Speech Speech Evaluation
Division F 4/23 First Place Natsuyo Lipschutz  Robert Goodman 
Runner Up Santa Victorio  Annie Li 
Area 613/18 First Place Natsuyo Lipschutz  Tanisha Alicea 
Runner Up Jeffrey Humbert  Yana Geyfman 
Area 623/13 First Place Santa Victorio  Don Julien 
Runner Up Tiffany Welsh  Rafael Ovalle 
Area 633/21 First Place Lucas Hunt  Robert Goodman 
Runner Up Irina Shehovsov  Josha Edwards 
Area 643/19 First Place Andy Vadul  Beth Procho 
Runner Up Nishant Sondhi  Tamanna Mohapatra 
Area 653/21 First Place Goziem Ononye  Annie Z. Li 
Runner Up Kriti Kapoor  Goziem Ononye 
Area 663/13 First Place Vince Chau  Steven Montgomery 
Runner Up Larry Shaw  Pooji Ennamuri 
Area 673/19 First Place Anthony Drago  Kevin Yang 
Runner Up Bobby Graziano  Bobby Graziano 
 
Division G
Contest Date Position International Speech Speech Evaluation
Division G 4/18 First Place Anu Senan  Gail Lewis 
Runner Up Mark LaVergne  Freda Liang 
Area 713/27 First Place Alix Reboul-Salze  Freda Liang 
Runner Up Freda Liang  Jill Tallmer 
Area 723/19 First Place Margery Westin  Ash Brown 
Runner Up Milen Mirchev   
Area 733/26 First Place Anu Senan  Alix Reboul-Salze 
Runner Up Greg Marinelli  Jurrie Reinders 
Area 743/19 First Place Rebecca (Becky) Alexander  Susan Lakatos 
Runner Up N/A  N/A 
Area 753/19 First Place Tony Fajar  Tony Fajar 
Runner Up    
Area 763/26 First Place Mark LaVergne  Robert Domingo 
Runner Up Todd McKinney  Allan Sabo 
Area 773/20 First Place Chris Sassone  Gail Lewis 
Runner Up Calvin Chu  Terrel Cudjoe 
 
Division H
Contest Date Position International Speech Speech Evaluation
Division H 4/10 First Place Joseph Mastrangelo  Anthony Scalera 
Runner Up Donna Delano  Rosemarie Kluepfel 
Area 813/19 First Place Ruggero Fratarcangeli  Quentin Mezetin 
Runner Up Quentin Mezetin  David Drebsky 
Area 823/26 First Place Joseph Mastrangelo  Hazel Gilbert 
Runner Up Terrie Stevenson  Marion Hochberg 
Area 833/14 First Place Atman Bengeloun  Stella Uwechia 
Runner Up Gaetane Martin  Gertrude Frein 
Area 843/20 First Place Scott Siegel  Rosemarie Kluepfel 
Runner Up Nasreen Kader  David Peskin 
Area 853/18 First Place Harry Aneziris  Harry Aneziris 
Runner Up    
Area 863/18 First Place Donna Delano  Anthony Scalera 
Runner Up Anthony Scalera  Etay Orlander